Co robić, jak zaczyna boleć ząb?

Dolegliwości bólowe w jamie ustnej mogą być pierwszym sygnałem świadczącym o wystąpieniu stanu zapalnego lub innego problemu. Nieprzyjemne odczucia mogą szybko zacząć się nasilać, dlatego nie powinno się bagatelizować ich wystąpienia. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak skutecznie poradzić sobie z bólem zęba.

Umów wizytę u specjalisty

Samodzielne stawianie diagnozy lub pozostawanie przy domowych środkach zaradczych nie przynosi zbyt dobrych efektów. Kiedy pojawia się ból zęba, pierwszym krokiem powinno być jak najszybsze umówienie wizyty u dentysty. Wiele gabinetów oferuje możliwość umówienia się na wizytę nawet tego samego dnia, dlatego jeśli zarejestrujemy się bezpośrednio po wystąpieniu objawów, istnieje duża szansa na szybszy przebieg leczenia.

Większość doraźnych środków, które możemy zastosować w domu pozwala jedynie uśmierzyć objawy bólu zęba. Leczenie stomatologiczne jest jedynym sposobem na odnalezienie i pozbycie się przyczyn występowania dyskomfortu. A tych z kolei może być wiele – stany zapalne, próchnica lub uszkodzenia mechaniczne tkanek zęba to tylko niektóre z nich. Wiele problemów rozwija się w niewidoczny na pierwszy rzut oka sposób, przez co drażniące odczucia mogą szybko zmienić się w poważne powikłania.

Czy warto stosować domowe remedia na ból zęba?

W sytuacjach, gdy umówienie się na szybką wizytę u stomatologa nie jest możliwe, skorzystanie z doraźnych środków może posłużyć do zmniejszenia dyskomfortu. Gdy wystąpią problemy z zębem, natężenie dolegliwości można redukować płukaniem jamy ustnej płynami odkażającymi np. Eludril Classic. Natężenie dolegliwości można zmniejszać również przy pomocy dostępnych w aptekach leków przeciwbólowych.

Odczuwanie bólu to bardzo indywidualna kwestia, przez co nie każdy sposób może rzeczywiście zredukować występujące objawy. Ponadto, nawet naturalne środki mogą wywołać niepożądane konsekwencję, dlatego przy samodzielnych próbach uśmierzania dolegliwości należy zachować szczególną ostrożność w ich stosowaniu, a w wypadku środków farmakologicznych – pod żadnym pozorem nie przekraczać zalecanych dziennych dawek.