Jak myć zęby?


Prawidłowa higiena jamy ustnej obejmuje kilka istotnych kwestii. Choć często skupiamy się przede wszystkim — i w większości przypadków słusznie — na systematyczności podczas dbania o własny uśmiech, równie ważnym aspektem jest także to, jak myjemy zęby. Odpowiednia technika pozwala na usunięcie znacznej ilości płytki nazębnej i osadów, co w połączeniu z dodatkowymi zabiegami pozwala na utrzymanie naszej jamy ustnej w dobrej kondycji. Poniżej omawiamy prawidłowe sposoby szczotkowania, a także pozostałe aspekty dbania higienę jamy ustnej.

Mycie zębów — jak to robić prawidłowo?

Skutecznym i często polecanym sposobem mycia zębów jest metoda obrotowo-wymiatająca (Roll), która zakłada połączenie ruchów okrężnych i wymiatających, w zależności od tego, które partie szczotkujemy. Warto wspomnieć, że metoda ta przeznaczona jest dla osób ze zdrowym przyzębiem, gdyż zakłada ona przyłożenie szczoteczki tak, by jedna połowa obejmowała zewnętrzną stronę zębów, a druga połowa dziąsła (pod kątem około 45 stopni).

Aby prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej, należy skupić się na wszystkich trzech wymiarach zębów. Mowa tutaj o stronie zewnętrznej (tutaj zaleca się stosowanie ruchu obrotowego), wewnętrznej (również ruchy obrotowo-wymiatające na granicy z dziąsłem) oraz powierzchni okluzyjnej, której używamy do przeżuwania — w tym przypadku sprawdzą się ruchy szorujące, z uwzględnieniem brzegów. Szczotka niestety nie usunie płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych – tu konieczne jest zastosowanie nici dentystycznej.

Dobrym rozwiązaniem jest również zaopatrzenie się w rotacyjną szczoteczkę elektryczną, która większość pracy wykona za nas. Jeśli nie jesteśmy pewni co do dokładności naszego szczotkowania, warto wypróbować również środki wybarwiające płytkę, które zasygnalizują nam miejsca niedomyte. Dobrym uzupełnieniem dla szczotkowania jest natomiast stosowanie nici dentystycznej, która pomoże oczyścić powierzchnie styczne.

Higiena jamy ustnej — prawidłowe szczotkowanie

Poprawny sposób mycia zębów, w połączeniu z regularnością w dbaniu o higienę, pomoże ograniczyć ryzyko wystąpienia wielu dolegliwości jamy ustnej. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w ramach pozostałych wpisów na naszej stronie internetowej.