Jak sobie radzić ze strachem przed dentystą 

Kontrolna wizyta u stomatologa to czynność, której każdy z nas powinien podejmować się regularnie. U wielu osób jednak budzi ona nieuzasadniony lęk, przez co ciągle odkładają ją w czasie, w efekcie praktycznie rezygnując z profilaktyki zdrowia jamy ustnej. Jeśli również należysz do tych osób i chcesz przełamać strach przed dentystą, poznaj nasze porady, dzięki którym wizyty będą dla Ciebie łatwiejsze.

Dlaczego boimy się stomatologa?

Każda osoba, która stresuje się kontrolnym badaniem stanu uzębienia, może mieć swoje własne powody odczuwania lęku. Wizyta u stomatologa może wiązać się z dyskomfortem z wielu powodów. Pozycja półleżąca i brak możliwości komunikacji, podczas gdy ktoś ingeruje w naszą jamę ustną, może dla niektórych osób być wyjątkowo stresująca. U innych powodem strachu przed dentystą mogą być nieprzyjemne wspomnienia – najczęściej pochodzące jeszcze z dzieciństwa, czyli z czasów, kiedy technologia stomatologiczna była dużo mniej zaawansowana, a lekarze nie mieli dostępu do szerokiego zakresu metod uśmierzania bólu.

Jak przełamać swój strach przed gabinetem dentystycznym?

Jeśli perspektywa wizyty u stomatologa jest dla pacjenta powodem silnego stresu oraz paniki, warto się odpowiednio przygotować do badania. Bardzo pomocna może okazać się racjonalna ocena swoich obaw, na przykład poprzez spisanie ich na kartce – ubranie obaw w słowa i zestawienie ich z korzyściami dla zdrowia, które przyniesie wizyta. Pomaga to w zmniejszeniu odczuwanego stresu.

W przełamaniu strachu nieocenioną pomocą może okazać się również spokojna, rzeczowa rozmowa z dentystą. Lekarz, który rozumie obawy swojego pacjenta, może odpowiednio go przygotować na nadchodzące badanie lub zabieg, a także dobrać do jego potrzeb właściwe metody leczenia i środki przeciwbólowe.

Warto również rejestrować się na wizytę dużo wcześniej oraz wprowadzić badania stomatologiczne na stałe do kalendarza – radzenie sobie ze strachem jest o wiele łatwiejsze, gdy wizyty nabiorą regularnego charakteru. Wtedy również zmniejsza się ryzyko ciągłego odkładania i unikania profilaktyki dentystycznej.