Jak wygląda wizyta kontrolna u stomatologa?

Dorośli pacjenci powinni chociaż raz w roku odwiedzić gabinet stomatologiczny by sprawdzić stan jamy ustnej. Nazywamy to przeglądem stomatologicznym. Pierwszorazowi pacjenci poproszeni są o wypełnienie karty informacyjnej, w której należy zawrzeć najważniejsze dane, jak imię, nazwisko adres oraz oczywiście PESEL. Pomocne mogą być także informacje dotyczące przewlekłych chorób pacjenta oraz przyjmowane leki. W poczekalni dostępne są jednorazowe szczotki do zębów wraz z pastą. W toalecie można przy ich pomocy przygotować się do wizyty.

Następnie Pacjent proszony jest do gabinetu zabiegowego. Po przywitaniu się i krótkim wywiadzie przechodzimy do badania jamy ustnej. W czasie takiej wizyty lekarz stomatolog ocenia błonę śluzową jamy ustnej, przyzębie, czyli dziąsła i kość wyrostka zębodołowego oraz same zęby. Skupia się w tym przypadku głównie na ogniskach próchnicy, ale także starciach, złamaniach, wszelkich ubytkach niepróchnicowego pochodzenia. Wszelkie ubytki zapisywane są w komputerowej karcie pacjenta.

Niekiedy wymagane jest także przeglądowe zdjęcie rentgenowskie nazywane zdjęciem pantomograficznym, które można wykonać na miejscu w naszym gabinecie wciągu 2-3 minut. Pozwala ono ocenić zarówno stan zębów pod względem próchnicy, ale także efekty leczenia kanałowego, poziom kości w przebiegu choroby przyzębia, ułożenie zatrzymanych zębów mądrości, położenie nerwów zębodołowych dolnych, a nawet ocenić stan zatok szczękowych. Może ono być także przydatne w czasie konsultacji w sprawie leczenia protetycznego lub implantologicznego.

Należy podkreślić, że próchnica u młodszych pacjentów ma przebieg ostry, czyli szerzy się szybciej niż u pacjentów dojrzałych. Z tego powodu należy zgłaszać się ze swoimi pociechami nieco częściej, czyli raz na pół roku.

Na koniec wizyty pacjent otrzymuje wypełniony diagram, w którym zaznaczone są zęby, które wymagają leczenia lub są do usunięcia. Wykonane przez nas zdjęcie rentgenowskie możemy przesłać drogą mailową.