Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Szczotka do zębów jest podstawowym akcesorium do higieny jamy ustnej. W połączeniu z pastą służą pacjentom zachować zdrowie zębów. Od dawna stosowano szczotki manualne, które wymagają odpowiedniej metody szczotkowania. W odpowiedzi na trudności z odpowiednim szczotkowaniem, z pomocą przyszły szczotki elektryczne. Wśród nich wyróżniamy szczotki mechaniczne i soniczne. Pierwsze z nich np. Braun Oral-B mają główkę, która wykazuje ruchy rotacyjne, oscylacyjne i pulsacyjne. Zwalnia to nas z dodatkowych ruchów, wystarczy dostarczyć główkę szczoteczki na powierzchnie zębów i przesuwać je po kolejnych nie dociskając zbyt mocno tak, by koniec włosia przylegał do powierzchni zęba pod kątem prostym. Drugim rodzajem są szczotki z generatorem dźwięków (szczotki soniczne np. sonicare), który wprawia w bardzo intensywny ruch drgania włosie szczoteczki. Znacznie przyspiesza i potęguje efektywność mycia zębów. Mimo, że wspomaga ona zabieg, wymaga od użytkownika dodatkowych ruchów myjących.

W sprzedaży są dostępne także szczotki dla najmłodszych pacjentów, o małych główkach, miękkim włosiem oraz poręcznej rękojeści, która dodatkowo uniemożliwia zbyt głębokie włożenie szczoteczki do ust.

Każda ze szczotek, czy to manualnych, czy elektrycznych posiada włosie, które powinno być na końcach zaokrąglone a jego średnica wpływa na twardość szczotki. Włókna o średnicy poniżej 0,18 mm określa się jako miękkie, 0,18-0,25 mm średnio twarde, powyżej 0,25 twarde. Jako dentyści zalecamy szczotki średnie lub miękkie.

W czasie wizyty higienizacyjnej można skorzystać z wiedzy i umiejętności naszych dyplomowanych higienistek i zasięgnąć porady odnośnie wyboru rodzaju szczotki, poprawić technikę szczotkowania oraz nauczyć się stosowania innych przyborów higienicznych.