Korony porcelanowe
Czym jest korona protetyczna?
Skutecznym oraz stosunkowo nieinwazyjnym sposobem uzupełnienia ubytków w uzębieniu są korony porcelanowe. Pozwalają one na odbudowę, kiedy doszło już do znacznego zniszczenia korony zęba. Korona porcelanowa ma postać czapki, która osadzona na kikucie zęba odtwarza utracone tkanki, dając zadowolenie w aspektach estetycznym i funkcjonalnym. Jest to szczególnie pomocne w momencie, gdy niemożliwe staje się zastosowanie innych metod częściowej odbudowy, na przykład przy użyciu materiału kompozytowego. Stosuje się̨ je w przypadku wszelkiego typu uszkodzeń mechanicznych takich jak złamania, pęknięcia, jak również znacznych zniszczeń koron zębów spowodowanych rozległa próchnicą.
Do najważniejszych zalet tego rozwiązania należy możliwość uzupełnienia ubytku nawet przypadku, gdy ilość tkanek zęba okazuje się niewystarczająca do zastosowania tradycyjnego wypełnienia. Jest to również odpowiedni sposób na wzmocnienie zęba, na przykład po leczeniu kanałowym. Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt wizualny — tego rodzaju elementy świetnie dopasowują się do reszty uzębienia. Dodatkowym atutem jest wysoki poziom komfortu oraz łatwość w dbaniu o higienę.
Rodzaje koron porcelanowych
- korony ceramiczne na podbudowie metalowej — popularne wśród pacjentów z uwagi na wysoką estetykę oraz komfort użytkowania, takie połączenie materiałów pozwala na uzyskanie zadowalającej wytrzymałości mechanicznej; metalowa struktura wspierająca wytrzymałość odbudowy może jednak powodować „efekt parasola”, co czyni te korony mniej estetyczne w obrębie dziąsła, mogą one być zatem przeciwwskazane w strefie estetycznej, np. u pacjentów z uśmiechem dziąsłowym
- korony pełnoceramiczne — propozycja dla najbardziej wymagających, bardzo wysoka trwałość oraz walory wizualne; obecnie dla wytrzymałości podbudowę stanowy jasny (biały lub kremowy) tlenek cyrkonu, jest on wytrzymały i estetyczny zarazem, nie jest także przeszkodą w wykonywaniu rezonansu magnetycznego, ponieważ nie jest ferromagnetykiem, z powodu gładkości i biokompatybilności spada szansa na zapalenie dziąseł, niestety droższa jego obróbka przekłada się finalnie na cenę korony na tego rodzaju podbudowie.
Jak wygląda przebieg leczenia?
Wykonanie korony porcelanowej nie należy do długich i skomplikowanych zabiegów.
Cały proces zawrzeć można w kilku krokach:
- W ramach pierwszej wizyty odbywa się konsultacja oraz diagnostyka, podczas której wykonywane są niezbędne pomiary, badania i zdjęcia rtg, pozwalające na opracowanie szczegółowego planu leczenia. Oceniane jest zniszczenie tkanek zęba, leczenie kanałowe, wskazania do wykonania wkładu koronowo-korzeniowego, wytrzymałość korzenia zęba.
- Na kolejnej przygotowujemy ząb pod koronę protetyczną, usuwamy próchnicy, często wykonujemy wkład koronowo-korzeniowy (standardowy lub indywidualny) oraz ostatecznie szlifujemy kikut zęba pod koronę. Wizytę kończy wycisk, który posłuży za podstawę dla modelu i wykonania korony w laboratorium.
- Następne spotkania poświęcone jest przymiarce struktury korony, ewentualnym poprawką lub zacementowaniem korony na stałe. W niepowikłanych przypadkach można to wykonać nawet w ciągu dwóch wizyt i czasie jednego tygodnia.
Jak dbać o korony porcelanowe?
Dbałość o koronę porcelanową powinna odbywać się w podobny sposób jak wcześniej, w przypadku zębów własnych. Należy stosować pastę, szczotkę, zadbać o oczyszczanie powierzchni stycznych najlepiej przy pomocy nici dentystycznej oraz irygatora. Jest to urządzenie, które nie tylko oczyszcza tę strefę, ale także masuje dziąsła i wymywa pokarm. Należy także stosować płukanki do jamy ustnej, najlepiej te bez alkoholu.
Warto zwrócić uwagę na higienę połączenia korony protetycznej z tkankami własnymi zęba. Połączenie to znajduje się najczęściej w okolicy brzegu dziąsła. Dobre oczyszczenie tego miejsca sprzyja długiemu użytkowaniu korony, zahamuje ewentualny stan zapalny dziąsła oraz wpłynie korzystnie na estetykę dziąsła i korony protetycznej.
Dla kogo są porcelanowe korony zębowe?
Zasadniczo korony porcelanowe dedykowane są pacjentom, u których doszło do zniszczenia tkanek koron zębów w przebiegu próchnicy, urazu lub leczenia kanałowego. Innym wskazaniem do ich stosowania mogą być względy estetyczny. Wszelkie przebarwienia (zęby martwe, mocno przebarwione egzogennie), atrycje, abrazje mogą być niwelowanie właśnie za pomocą koron protetycznych. Nie bez znaczenia pozostają wskazania do poprawy estetyki dla pacjentów najbardziej wymagających, u których wybielenie zębów nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Wykonując korony porcelanowe można wybrać dowolny kolor, kształt, a w miarę możliwości anatomicznych także położenie korony protetycznej co poprawi kształt łuku bez konieczności leczenia ortodontycznego.
Najczęściej zadawane pytanie i odpowiedzi:
-
Czy korony i mosty są trwałe?
Materiały, których używa się do wykonania koron i mostów protetycznych są odporne na czynniki mechaniczne, fizyczne, chemiczne oraz biologiczne. Warunki jakie panują w jamie ustnej stanowią duże wyzwanie dla uzupełnień protetycznych, te jednak są w stanie im podołać.
-
Jak długo trwa leczenie za pomocą koron lub mostów?
Między wyciskiem pod koronę protetyczną a jej osadzeniem musi upłynąć zwykle około 5 dni roboczych. To czas, w którym korona wykonywana jest w laboratorium przez technika dentystycznego. Należy jednak wziąć pod uwagę przygotowanie zęba do odbudowy, np. leczenie endodontyczne, wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego etc. Te procedury mogą wydłużyć czas oczekiwania na efekt ostateczny.
-
Jakie są przeciwwskazania do założenia korony lub mostu?
W przypadku zbyt zniszczonego zęba, pęknięć i złamań korzenia zęba nie decydujemy się na wykonanie koron czy mostów, ponieważ efekt naszej pracy może w krótkim czasie zakończyć się niepowodzeniem. Nie chcemy narażać pacjenta na niepotrzebne leczenie oraz koszty.
-
Czy zakładanie korony lub mostu jest bolesne?
Fiksowanie korony lub mostu w przypadku zębów martwych jest zupełnie bezbolesne. W przypadku zębów żywych konieczne może być znieczulenie, gdyż taki ząb należy osuszyć przed zastosowaniem cementu spajającego koronę protetyczną z tkankami zęba.