Leczenie próchnicy

Co to jest próchnica i jak powstaje?

Próchnica to choroba zakaźna, która niszczy tkanki zęba i prowadzi do braków w uzębieniu. Jest chorobą bardzo powszechną i obecną w każdym zakątku świata. Aby próchnica mogła się rozwijać konieczna jest obecność bakterii próchnicotwórczych, tkanek zęba oraz podaż cukrów z diety. To właśnie one są metabolizowane przez bakterie obecne w jamie ustnej, czego produktem są kwasy powodujące eliminacje minerałów ze szkliwa i zębiny. W pierwszym etapie jej powstania dochodzi do demineralizacji i jeśli proces ten nie ulegnie zatrzymaniu na skutek dobrej higieny lub stosowaniu środków z fluorem, ząb traci swoją strukturę czego efektem jest ubytek tkanek. Jeśli ubytek nie zostanie wyleczony, drąży on do miazgi, prowadzi to zwykle do bólu oraz wymaga leczenia kanałowego. W skrajnych przypadkach ząb może ulec całkowitej destrukcji i konieczna będzie ekstrakcja, czyli usunięcie zęba.

Nawet najmniejsze ubytki próchnicowe są źródłem rozsiewania się bakterii próchnicowych w całej jamie ustnej. Nawet najmniejsze ubytki próchnicowe są źródłem rozsiewania się bakterii próchnicowych w całej jamie ustnej. Obecność ubytków próchnicowych wpływa niekorzystnie na cały organizm, nie tylko zaatakowany zęby. Dlatego w przypadku stwierdzenia ognisk próchnicy, konieczne jest ich wyeliminowanie.

Leczenie próchnicy

W przypadku stwierdzenia podczas badania ogniska próchnicy, konieczna jest już preparacja zęba i odbudowa utraconych tkanek. Najczęściej stosujemy do tego światłoutwardzalny materiał kompozytowy uznanej firmy. Pozwala to na szybką, estetyczną i trwałą odbudowę. W szczególnych przypadkach mamy do dyspozycji materiał glassionomerowy. W bardziej rozległych zniszczeniach korony zęba może być konieczne zastosowanie odbudowy typu onlay lub wkładu koronowo-korzeniowoego i korony protetycznej.

Jakie są objawy próchnicy?

Próchnica często nie daje objawów, dlatego tak ważne stają się wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. W przypadku głębszych ubytków może dochodzić do wrażliwości na słodkie lub kwaśnie pokarmy lub na nagryzanie. W zaawansowanej próchnicy pojawia się ból zęba na zmianę temperatury, ból na nagryzanie lub samoistny. Wówczas może być już konieczne leczenie endodontyczne.

Kiedy należy pójść do dentysty?

Wizyty kontrolne są kluczem w walce z próchnicą i pozwalają na diagnostykę choroby w jej wczesnym stadium. Skutkuje to mniejszym zniszczeniem tkanek zęba oraz stosunkowo łatwym leczeniem. Wizyty kontrolne należy odbywać w przypadku dzieci raz na pół roku, u dorosłych zaś przynajmniej raz w roku. Należy podkreślić, że sam przegląd raz na jakiś czas powinien być poszerzony zdjęciem pantomograficznym, które daje możliwość oceny stanu zdrowia jamy ustnej.

Co się stanie w przypadku nieleczonej próchnicy?

Nieleczona próchnica prowadzi do zniszczenia tkanek zęba. Im większa ich utrata, tym leczenie staje się bardziej skomplikowane. W przypadku ubytków powierzchownych lub o średniej głębokości, stosujemy klasyczne wypełnienia światłoutwardzalne. Wraz z głębokością ubytku rośnie szansa na zapalenie miazgi i konieczność leczenia kanałowego. Jeśli korona zęba uległa całkowitemu zniszczeniu stosujemy odbudowę typu onlay lub wkład koronowo-korzeniowy wraz z koroną. Leczenie próchnicy korzenia może wymagać zabiegu wydłużenia korony klinicznej, czyli obniżenia kości wyrostka zębodołowego oraz dziąsła. W skrajnych przypadkach, kiedy zarówno korona zęba jak i korzeń uległy destrukcji a leczenie zachowawcze nie jest już możliwe, zmuszeni jesteśmy do usunięcia zęba.

Jak przeciwdziałać pojawieniu się próchnicy?

Kluczem w profilaktyce próchnicy jest dobra higiena jamy ustnej. Według badań lepiej czyścimy zęby za pomocą szczotek elektrycznych np. Braun Oral-B. Warto także pomyśleć o paście o działaniu antybakteryjnym z cholorheksydyną. Do higieny przestrzeni międzyzębowych zaleca się stosowanie nici dentystycznej lub ewentualnie irygatora wodnego, który dodatkowo masuje dziąsła. Płyny do higieny jamy ustnej o charakterze antybakteryjnym powinny być pozbawione dodatku alkoholu.

Oprócz higieny jamy ustnej należy regularnie tj. Raz na pół roku wizyty celem profesjonalnego przeglądu jamy ustnej w gabinecie stomatologiczny. Ma on na celu wychwycenie początkowych zmian próchnicowy w obrębie uzębienia i leczenie ich na tym etapie rozwoju.

Jak leczona jest próchnica w Kuszczak Clinic?

Po opracowaniu ubytku, odbudowujemy utraconą część zęba zgodnie z najnowszymi wytycznymi. Zabieg wykonujemy jak najmniej inwazyjnie – staramy się zachować tak dużo zdrowych tkanek, jak to jest możliwe. Ząb odbudowujemy wypełnieniami uznanych marek. Używamy do tego najczęściej światłoutwardzalne materiały kompozytowe. Pozwalają one na uzyskanie optymalnej estetyki, zbliżonej do własnych zębów naturalnych. Ponadto zapewniają solidną, trwałą odbudowę. Dokładamy wszelkich starań by nasze wypełnienia odwzorowywały naturalny kształt zęba, czego wynikiem jest również zachowanie jego prawidłowej funkcji. Dla uzyskania najlepszego komfortu pacjenta wypełnienia są wielokrotnie sprawdzane w zgryzie oraz dokładnie polerowane przy pomocy gumek i szczoteczek. W szczególnych przypadkach mamy do dyspozycji również materiały glasjonomerowe.


Jakie są wskazania i przeciwwskazania po zabiegu?

Stosując materiały światłoutwardzalne, wypełnienie jest twarde i gotowe do użytku zaraz po wizycie. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że ze względu na uniknięcie bólu w czasie preparacji ubytku stosujemy znieczulenie, które może powodować upośledzenie czucia. Dlatego też spożywanie posiłków w trakcie działania środka znieczulającego może przełożyć cię na ugryzienie warg lub policzków. Zalecamy w takich sytuacjach unikanie posiłków dopóki pacjent odczuwa skutki znieczulenia, zwykle trwa to około 2 godzin.

W przypadku stosowania innych materiałów do wypełnień ostatecznych lub czasowych, lekarz powinien poinformować o tym, kiedy można rozpocząć spożywanie pokarmów i płynów.