Leczenie próchnicy

W przypadku stwierdzenia podczas badania ogniska próchnicy, konieczna jest już preparacja zęba i odbudowa utraconych tkanek. Najczęściej stosujemy do tego światłoutwardzalny materiał kompozytowy uznanej firmy. Pozwala to na szybką, estetyczną i trwałą odbudowę. W szczególnych przypadkach mamy do dyspozycji materiał glassionomerowy.

Nawet najmniejsze ubytki próchnicowe są źródłem rozsiewania się bakterii próchnicowych w całej jamie ustnej. Obecność ubytków próchnicowych wpływa niekorzystnie na cały organizm, nie tylko zaatakowany zęby. Dlatego w przypadku stwierdzenia ognisk próchnicy, konieczna jest ich wyeliminowanie.


Po opracowaniu ubytku, odbudowujemy utraconą część zęba zgodnie z najnowszymi wytycznymi. Zabieg wykonujemy jak najmniej inwazyjnie – staramy się zachować tak dużo zdrowych tkanek, jak to jest możliwe. Ząb odbudowujemy wypełnieniami uznanych marek. Używamy do tego najczęściej światłoutwardzalne materiały kompozytowe. Pozwalają one na uzyskanie optymalnej estetyki, zbliżonej do własnych zębów naturalnych. Ponadto zapewniają solidną, trwałą odbudowę. Dokładamy wszelkich starań by nasze wypełnienia odwzorowywały naturalny kształt zęba, czego wynikiem jest również zachowanie jego prawidłowej funkcji. Dla uzyskania najlepszego komfortu pacjenta wypełnienia są wielokrotnie sprawdzane w zgryzie oraz dokładnie polerowane przy pomocy gumek i szczoteczek. W szczególnych przypadkach mamy do dyspozycji również materiały glasjonomerowe.