Mosty porcelanowe

Co to jest most porcelanowy?

Brak rozdzielający zęba lub zębów możemy zaopatrzyć uzupełnieniem protetycznym posadowionym na implantach dentystycznych lub szlifując sąsiednie zęby i na nich fiksując protezę stałą. To ostatnie rozwiązanie nazywamy mostem protetycznym. Idea mostu zakłada odbudowę utraconych zębów w sposób w pełni estetyczny, trwały, imitujący do złudzenia zęby, a co najważniejsze, uzupełnienie to jest cementowane na stałe i nie wymaga wyjmowania z jamy ustnej. Daje to wygodę użytkowania, jest w pełni funkcjonalne. Wymaga jednak posiadania własnych zębów w określonych pozycjach w obrębie wyrostka zębodołowego jamy ustnej.

Z czego jest wykonany most protetyczny?

Większość obecnie stosowanych mostów protetycznych jest wykonana z porcelany, która cechuje się idealną gładkością (nie sprzyja zaleganiu płytki nazębnej), daje możliwość wykonania uzupełnień o perfekcyjnej estetyce (kolor kształt, jasność, głębia, przezierność), jest biokompatybilna, czyli obojętna dla organizmu i nie wchodzi w reakcję z substancjami obecnymi w jamie ustnej. Jest jednak dość krucha i w przypadku sił, z jakimi muszą się mierzyć nasze zęby, mogłaby się okazać niewystarczająco wytrzymała. Z tego względu dla poprawy wytrzymałości mostów i koron porcelanowych stosuje się podbudowy z metalu dentystycznego (stop chromo-kobaltowy lub złoto) oraz tlenku cyrkonu. Jasny tlenek cyrkonu zyskuje na popularności, gdyż stopy matali ze względu na kolor mogą wpływać na estetykę. Konieczne staje się bowiem zasłonięcie ich ciemnego szarego koloru a to może wpływać na brak głębi w uzupełnieniu protetycznym. Nie bez znaczenia staję się także okolica brzegu dziąsła, które ze względu na „efekt parasola” i brak doświetlenia tej strefy może wydawać się szara.

W zależności od wskazań i możliwości do wykonywania koron i mostów stosuje się także inne materiały jak kompozyt, emax, pmma.

Kiedy stosuje się mosty porcelanowe?

Wskazaniem do stosowania protetycznego mostu porcelanowego są braki zębowe rozdzielające, czyli takie, kiedy skrajnie względem luki występują zęby pacjenta. W przypadku znaczenie zniszczonych lub wypełnionych nieestetycznymi rozległymi wypełnieniami zębów, na znaczeniu zyskuje także poprawa estetyki i ujednolicenie koloru i kształtów zębów będących pod mostem. Takie uzupełnienie, przy dobrym zaplanowaniu leczenia, może stanowić rodzaj szyny dla zębów, które na skutek choroby przyzębia odznaczają się nadmierną ruchomością.

Jakie są korzyści z założenia mostu porcelanowego?

Odbudowa utraconych zębów jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania jamy ustnej i całego organizmu człowieka. Posiadanie kompletu zębów przekłada się na prawidłowe warunki zgryzowe oraz dobre rozdrabnianie pokarmu. Dodatkową zaletą stosowania mostów porcelanowych jest ich wyjątkowa funkcjonalność i wygoda użytkowania, nie wymagają one bowiem wyjmowania z jamy ustnej a użytkowanie odbywa się analogicznie do własnych zębów. W dzisiejszych czasach bardzo ważna stała się estetyka, którą korony i mosty porcelanowe gwarantują w stu procentach.

Jak wygląda założenie mostu porcelanowego krok po kroku?

W przypadku leczenia protetycznego ważne jest dobre zaplanowanie zabiegu, co zwykle u nas w gabinecie odbywa się w ramach wizyty konsultacyjnej. To na niej omawiane są wskazania, przeciwwskazania oraz proces leczenia. Przedstawiana jest także wycena oraz terminy kolejnych wizyt. W czasie badania lekarz określa zasięg uzupełnienia protetycznego, ocenia jakość i ilość filarów, przedstawia różne możliwości leczenia.

Na pierwszej wizycie zabiegowej zgodnie z zaplanowanym leczeniem przeprowadza się szlifowanie zębów, które będą stanowiły filary porcelanowego mostu protetycznego. W przypadku zębów żywych, najczęściej zabieg prowadzony jest w znieczuleniu. Pobierany jest wycisk, który stanowi swoistą miarę, w laboratorium zostanie wykonany na jego podstawie model, ten zaś posłuży do wykonania mostu protetycznego. W zależności od rozległości uzupełnienia, po okresie mniej więcej tygodnia otrzymujemy do przymierzenia strukturę metalową lub cyrkonową. Ta wizyta ma na celu sprawdzenie aspektów technicznych pracy. Po kolejnym tygodniu otrzymujemy gotowy most z napaloną już porcelaną. W przypadku dużych prac, most osadzany jest na cement tymczasowy, który umożliwia jeszcze odcementowanie pracy. Jeśli ta spełnia oczekiwania Pacjent i lekarza, cementowana jest na cement ostateczny na kolejnej wizycie.

Wskazania po zabiegu założenia mostu porcelanowego

Po zacementowaniu mostu należy powstrzymać się od nagryzania przez jedną godzinę. Stałe uzupełnienia protetyczne należy traktować jak własne zęby, tzn. stosować zwykłe przybory do higieny jamy ustnej. Warto pomyśleć o zakupie irygatora wodnego (Seysso, Waterpik), który tłocząc wodę pod ciśnieniem, pomoże w higienie trudno dostępnych miejsc np. w obrębie przęseł mostu porcelanowego. Ważne są także wizyty kontrolne, na których ocenia się filary i uzupełnienie, stan dziąseł i przyzębia, co jakiś czas wykonuje także zdjęcie rentgenowskie. Raz na pół roku zaleca się skaling czyli oczyszczanie zębów. Przedłuża to żywotność mostów.

Najczęściej zadawane pytania:

  • Czy wykonanie mostu porcelanowego boli?

    Zabiegi protetyczne należą do delikatnych i mało inwazyjnych. Jednocześnie każdy etap można wykonać w znieczuleniu.

  • Jaki czas potrzebny jest na wykonanie mostu?

    Praca wykonywana jest w laboratorium stąd czas leczenia w zależności od wielkości i trudności wynosi 7-14 dni licząc od wizyty, na której szlifowane są zęby.

  • Którą koronę wybrać, tę na podbudowie z metalu czy tlenku cyrkonu?

    Tlenek cyrkonu jako obecnie materiałem klasy premium. Czyni on mosty bardziej estetycznymi, lepiej naśladuje tkanki zęba, nie jest też „widziany” w rezonansie magnetycznym. Jego obróbka jest też trudniejsza stąd cena tego rozwiązania wyższa.

  • Jak długotrwałe są efekty leczenia za pomocą mostów porcelanowych?

    Wykonane są one z materiałów, które są w stanie podołać trudnym warunkom panującym w jamie ustnej. Zarówno porcelana jak i metal czy tlenek cyrkonu są wytrzymałe i odporne na czynniki fizyczne, biologiczne i chemiczne. Powinny spełniać swoje zadanie przez okres 10-15 lat. Często obserwujemy ich dłuższe użytkowanie. Należy jednak pamiętać, że nasz organizm się starzeje i położenie tkanek otaczających mosty może ulegać zmianie. Nie bez znaczenia jest także próchnica, która może uszkodzić zęby jako filary mostu. Czynniki te mogą stanowić przyczynę wymiany mostu na nowy.

Przykładowe prace naszych lekarzy