Nadwrażliwość zębów

Jest częstą dolegliwością zgłaszaną przez naszych pacjentów. Objawia się krótkim, bólem o różnej intensywności podczas spożywania pokarmów, picia napojów lub nawet wdychania zimnego powietrza. Ból związany jest z jednym lub z grupą zębów. Szczególnie narażeni na powstanie nadwrażliwości są osoby z chorobą przyzębia oraz zgrzytający zębami. Dolegliwość ta często pojawia się przy zbyt mocnym szorowaniu zębów podczas ich mycia. Również pacjenci spożywający dużo soków, kwaśnych napojów znajdują się w grupie ryzyka. Tymczasowa nadwrażliwość może pojawić się również po usuwaniu kamienia, leczeniu zębów czy wybielaniu. Najczęściej znika po kilku tygodniach.

Jak leczyć nadwrażliwość zębów?

Jako pierwszą czynność powinniśmy wdrożyć do stosowania pastę na nadwrażliwość z fluorem. W składzie takiej pasty znaleźć można także azotan potasu. Warto również zastosować płyn do płukania jamy ustnej na nadwrażliwość. Następnie zmieniamy technikę szczotkowania zębów na mniej urazową. Kontakt szczoteczki z zębem to bardziej dotyk niż mocne dociskanie. Dodatkowo zmieniamy ruchy z szorowania na wymiatania od dziąseł z stronę powierzchni zgryzowych. Konieczne jest również ograniczenie spożywania kwaśnych napojów oraz soków.

Nadwrażliwość zębów jest dolegliwością bardzo trudną do zwalczenia. Dopiero połączenie metody domowej oraz leczenia w gabinecie daje zadowalający efekt. Najczęstszą metodą jest stosowanie lakierów z fluorem. Polega na aplikacji lakieru na wszystkie zęby. Prowadzi to do wytworzenia bariery ochronnej. Jest to szybki, bezbolesny zabieg. Jako alternatywa istnieje możliwość pokrycia nadwrażliwych miejsc zęba za pomocą wypełnienia. Odbywa się to najczęściej bez opracowywania zęba. Wypełnienie jest estetyczne i niewidoczne. W wielu przypadkach obligatoryjny jest periodontologiczny zabieg. Odsłonięte szyjki zębowe są wtedy pokrywane za pomocą przeszczepu dziąsła.