Profilaktyka próchnicy u dzieci

Dolegliwości i choroby szkliwa u najmłodszych to problem stosunkowo powszechny, jednak to próchnica u dzieci nierzadko zostaje zbagatelizowana, szczególnie na początkowym etapie. Wczesna diagnoza w połączeniu z szybką reakcją na narastający problem pozwala zatrzymać, a nawet całkowicie odwrócić postępującą erozję szkliwa, jednak faktyczny proces walki z omawianym schorzeniem powinien rozpocząć się już na etapie profilaktyki.

Jak dbać o zęby naszych podopiecznych — profilaktyka próchnicy u dzieci

Szeroko rozumiana higiena jamy ustnej, a raczej jej brak, to naturalnie jedna z najistotniejszych przyczyn występowania próchnicy u dzieci. Warto już w najmłodszym wieku (około 3 lat) utrwalać u naszych podopiecznych prawidłowe wzorce dbania o własne zęby, które procentować będą w przyszłości. Szczególnie ważny jest tutaj nawyk systematycznego mycia zębów (co najmniej 2 razy dziennie), choć poza regularnością należy zwracać uwagę także na sposób oraz czas pojedynczego mycia.

Kolejnym czynnikiem mającym niebagatelny wpływ na kondycję zębów u najmłodszych jest dieta. Cukier w różnej postaci — fruktoza, sacharoza, glukoza — stanowi naturalne pożywienie dla bakterii atakujących szkliwo. Ograniczenie spożycia cukru, przede wszystkim w postaci kolorowych napojów gazowanych i słodyczy, lecz również żywności mocno przetworzonej, znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy u dzieci. Warto również pamiętać, że prawidłowe nawyki żywieniowe, zaszczepione na wczesnym etapie życia, przyczyniają się do ogólnego zdrowia organizmu.

Wizyty kontrolne i zabiegi profilaktyczne

Jednym z filarów skutecznej profilaktyki próchnicy u dzieci są również okresowe spotkania ze stomatologiem. Regularne wizyty kontrolne pozwalają na stosunkowo szybkie wykrycie wszelkich zmian na powierzchni szkliwa, a tym samym na podjęcie odpowiednich kroków zaradczych. Odpowiednia kontrola kondycji jamy ustnej, w połączeniu zabiegami zachowawczymi w rodzaju lakowania oraz fluoryzacji, są kluczowe w walce o zdrowe szkliwo naszych podopiecznych.