Stomatologia dziecięca – pedodoncja

Najmłodsi pacjenci mogą u nas liczyć na szczególną opiekę. Dokładamy wszelkich starań by czuli się u nas komfortowo i bezpiecznie.

Wizyta adaptacyjna z instruktażem higieny

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym jest ważnym wydarzeniem w życiu dziecka, jak i rodziców. Warto by odbyła się ona w przyjaznej atmosferze. Dlatego zachęcamy do odwiedzania nas ze swoimi pociechami, nawet jeśli nie skarżą się na żadne dolegliwości. Chętnie oswoimy pacjenta z otoczeniem, fotelem dentystycznym oraz różnymi akcesoriami. Dodatkowo z pomocą przemiłych pań higienistek pokażemy jak prawidłowo dbać o zęby.

Fluoryzacja

Przeprowadzamy fluoryzację kontaktową polegającą na aplikacji preparatu z fluorem specjalnym pędzelkiem. Zabieg ten jest nieinwazyjny, a preparaty posiadają przyjemny zapach i smak. Należy go wykonać 2-3 razy w ciągu roku. Pozwala to na wzmocnienie odporności zębów na powstawanie próchnicy.

Lakowanie zębów

W trosce o wyrzynające się stałe zęby przeprowadzamy zabieg lakowania. Polega on na uszczelnieniu naturalnych zagłębień i bruzd specjalnym lakiem. Ma na celu ochronę zębów przed rozwinięciem się próchnicy w miejscach, gdzie utrzymanie prawidłowej higieny jest znacznie utrudnione.

Leczenie zębów mlecznych u dzieci

Zęby mleczne są łatwiej atakowane przez próchnicę. Dzieje się tak ze względu na ich odmienną budowę. Proces zniszczenia tkanek zęba następuje znacznie szybciej niż w zębie stałym. W konsekwencji może dojść do przedwczesnej utraty zębów mlecznych, co może skutkować nieprawidłowym ustawieniem, a nawet uszkodzeniem zębów stałych. Stąd potrzebne są regularne wizyty kontrolne oraz leczenie nawet najmniejszych zmian próchnicowych.

Dla uniknięcia niemiłych przeżyć w gabinecie stosujemy znieczulenie powierzchniowe. Jest to aplikacja żelu znieczulającego na błonę śluzową. Następnie wykonujemy klasyczne znieczulenie miejscowe. Wrażenia podczas podawania znieczulenia są znacznie zmniejszone, często są nawet niewyczuwalne przez młodego pacjenta. Następnie opracowujemy próchnicę i wypełniamy ząb światłoutwardzalnym kompozytem lub w razie potrzeby glasjonomerowym. W przypadku kiedy ubytek próchnicowy jest zbyt głęboki dla tradycyjnego wypełnienia albo pojawiają się bóle związane ze stanem zapalnym miazgi konieczne jest leczenie amputacyjne.

Na czym polega leczenie amputacyjne?

Polega na usunięciu części miazgi z komory zęba i pozostawieniu miazgi w kanałach korzeniowych. Zabieg ten jest wskazany u dzieci, gdyż trwa krócej niż tradycyjne leczenie kanałowe. Umożliwia nam to dokończenie leczenia zanim pacjent ulegnie zniecierpliwieniu. Co ważniejsze, nie wypełniamy kanałów korzeniowych zębów mlecznych materiałami, które nie uległyby resorpcji w czasie wyrzynania się zęba stałego. Podczas leczenia stosujemy preparaty przeciwbólowe oraz odkażające zmniejszające ryzyko ponownej infekcji zęba. Po zabiegu przechodzimy do wykonania wypełnienia.

Usunięcie zęba (ekstrakcja)

Gdy ząb jest zbyt zniszczony lub nie poddaje się powyższym terapiom – jesteśmy zmuszeni go usunąć. Cały proces odbywa się w znieczuleniu i jest wykonywany delikatnie. Podczas ekstrakcji zachowujemy wielką ostrożność by zawiązki zębów stałych nie zostały w żaden sposób naruszone.

Leczenie uszkodzeń pourazowych

Wszelkie uszkodzenia powstałe w wyniku upadków, zderzeń powinny być zbadane przez stomatologa i czasem kontrolowane w czasie, jeśli istnieje ryzyko obumarcia miazgi zęba.

Ukruszone zęby

Są bardziej podatne na działanie próchnicy. Ponadto może dojść do zakażenia miazgi i obumarcia zęba. Kolejno mogą się pojawić się bóle oraz przebarwienie zęba. Ważne jest dokładne zbadanie zaistniałego uszkodzenia, żywotności zęba oraz uzupełnienie jego brakującej części.

Uszkodzenia w obrębie tkanek miękkich

W sytuacjach takich jak rozcięcia wargi, języka oraz uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej należy również zbadać młodego pacjenta. Odkażamy uszkodzone tkanki oraz gdy zajdzie taka konieczność znieczulamy pacjenta i szyjemy okolicę urazu.