Toksyna botulinowa

To nasz ulubiony zabieg, który pozwala na uzyskanie efektu wypoczętej, zrelaksowanej twarzy, spłyca zmarszczki mimiczne, a także skutecznie redukuje nadpotliwość w obrębie pach, dłoni i stóp. Ta białkowa egzotoksyna dezaktywuje się w wysokiej temperaturze oraz zasolonym środowisku, dlatego tak istotne jest unikanie wysokich temperatur, sauny, wysiłku fizycznego szczególnie w fazie pozabiegowej. Równie ważne jest zachowanie pionowej postawy ciała przez 4 godziny oraz nie masowanie ostrzykniętych okolic przez 7 dni po zabiegu, ze względu na możliwość przemieszczenia się preparatu.

W naszym gabinecie stosujemy preparat Azzalure i Alluzience firmy Galderma. Dawki preparatu stosowane w medycynie estetycznej są bezpieczne, a o ewentualne przeciwwskazania do podania preparatu lekarz zapyta w trakcie wywiadu przed zabiegiem.

Toksyna botulinowa typu A jest wykorzystywana zarówno w medycynie ogólnej jak i medycynie estetycznej. Jest ona stosowana w terapii bruksizmu oraz w niwelowaniu zmarszczek dynamicznych twarzy, takich jak zmarszczki poprzeczne czoła, lwia zmarszczka, kurze łapki (zmarszczki w kącikach oczu), zmarszczki nosa (bunny nose), uśmiech dziąsłowy, opadające kąciki ust, zmarszczki palacza, efekt brody pobrukowanej (nadaktywne mięśnie bródkowe), opadające policzki, nadpotliwość pach i innych okolic ciała.

Jedna ampułka preparatu Azzalure wystarcza na zastosowanie w 3 lub 4 okolicach twarzy, pozwalając uzyskać optymalne rezultaty. Ilość i miejsca podania preparatu zawsze dostosowujemy do konkretnego przypadku, analizując mimikę pacjenta. Na efekt zabiegu trzeba poczekać 7-14 dni.

Efekt działania preparatu jest różny w zależności od konkretnego pacjenta, a nawet konkretnej grupy mięśniowej. Najczęściej wynosi on od 4 do 6 miesięcy, zarówno jeśli chodzi o zmarszczki mimiczne jak i nadpotliwość.

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest bardzo często stosowany w połączeniu z innymi zabiegami odmładzającymi skórę, takimi jak wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego (zmarszczki palacza, bruzdy nosowo wargowe, wolumetria policzków, zmarszczki palacza, czy uniesienie kątów ust) oraz preparatami do mezoterapii i stymulatorami tkankowymi. Działanie toksyny botulinowej jest wtedy wydłużone, a efekty jeszcze bardziej satysfakcjonujące pacjenta.