Wybielanie zębów
Przyczyny przebarwień zębów
Mimo regularnego szczotkowania zębów i dbania o higienę jamy ustnej, te nie zawsze są białe i pozbawione przebarwień. Okazuje się, że biały kolor zębów wynika z gorszej mineralizacji szkliwa. Jest ono wówczas niezbyt przezierne o białym kolorze oraz bardziej podatne na próchnicę. Szkliwo dobrze zmineralizowane staje się przezierne jak szkło i dzięki temu żółtawa zębina, która znajduje się pod nim prześwieca czyniąc, żeby żółtawymi. Najgorzej zmineralizowane szkliwo powoduje szaroniebieski kolor zębów, są one wówczas najbardziej podatne na próchnicę.
Co więcej, wraz z wiekiem ich kolor staje się bardziej żółty. Wynika to ze zmian, które na przestrzeni lat życia pacjenta toczą się w zębinie, która jest głównym budulcem zęba a jej kolor jest żółty i nieprzezierny. Z czasem kanaliki zębinowe ulegają obliteracji a komora zęba „zarasta” tkanką twardą. To potęguje zmianę koloru na żółty. Ponadto ząb w okolicy szyjki jest ciemniejszy od zwykle transparentnego i jaśniejszego brzegu siecznego.
Przyczyn przebarwień zębów upatruje się w:
- urazy zębów,
- martwice miazgi,
- materiały wypełniające ząb,
- próchnica,
- starcie patologiczne zębów,
- kawa, herbata, wino, tytoń,
- płukanki z zawartością chlorheksydyny,
- choroby układu hormonalnego,
- choroby krwi.
Na czym polega wybielanie zębów?
Pigmenty o cząsteczkach o długich łańcuchach wnikają w tkanki zęba powodując przebarwienie. Stosując środki wybielające jak nadtlenek bikarbamidu (mocznika), nadtlenku wodoru, dochodzi do cięcia wspomnianych długich łańcuchów na krótsze, które nie charakteryzują się ciemną barwą. Środki wybielające na drodze zmniejszania cząsteczek barwników, wybielają/rozjaśniają zęby.
Jest to zabieg polegający na aplikacji na szkliwo zębów specjalistycznego żelu. Jego aktywne składniki usuwają przebarwienia oraz wybielają szkliwo zębów. W gabinecie zabieg trwa około godziny, a efekty widoczne są natychmiastowo. W pierwszej kolejności lekarz stomatolog bada stan zębów oraz ustala przyczynę przebarwień. Środki stosowane do wybielania nie są obojętne dla organizmu, stąd konieczne jest ich stosowanie z zachowaniem należytej ostrożności. W gabinecie dysponujemy preparatami o znacznie lepszej skuteczności niż te dostępne do użytku domowego. Analogicznie jak po zabiegu higienizacji, kilka dni po wybieleniu zębów należy stosować tzw. białą dietę. Należy zrezygnować z kolorowych napojów, herbaty, kawy, czerwonego wina. Unikamy również spożywania jagód, buraków, curry i kurkumy. Ważna jest również wstrzemięźliwość od palenia papierosów.
Zasadniczo wybielanie zębów możemy podzielić na profesjonalne, czyli wykonywane w gabinecie przez higienistkę lub lekarza oraz domowe. Wybielanie profesjonalne opiera się na stosowaniu bardziej stężonych substancji w czasie jednej wizyty w gabinecie, wybielanie domowe zaś, na użyciu środków mniej stężonych, ale w czasie kilku sesji przez samego przyuczonego pacjenta. Wybielanie gabinetowe może być wygodniejsze dla pacjenta z powodu czasu jaki musi on na nie poświęcić. W czasie jednej wizyty, która trwa około 1,5 godziny uzyskujemy efekt wybielenia. Dzieje się to z powodu stosowania preparatów o większym stężeniu. Ponadto chroniąc dziąsła koferdamem w płynie, unikamy ich podrażnień. W czasie tej wizyty zęby zostają oczyszczone szczotką i pastą polerską. Korzystając z kolornika, określamy wyjściowy kolor zębów. Następnie stosujemy retraktor na wargi i policzki oraz koferdam w płynie, który zabezpiecza dziąsła przed penetracją środka wybielającego oraz ewentualnym ich poparzeniem. Kolejno stosujemy żel wybielający o 20-36% stężeniu nadtlenku bikarbamidu. Preparat aplikujemy trzy razy po 20 minut, każdorazowo obficie go spłukując. Na koniec stosujemy związki fluoru by ograniczyć pozabiegową nadwrażliwość zębów oraz określamy kolor jako efekt wybielania.
W przypadku wybielania zębów w zaciszu domowym, pacjent otrzymuje wykonane na podstawie wycisków nakładki oraz żel wybielający. Żel deponowany jest do nakładek, te zaś zakładane są na uzębienie. Za jedną sesję uważa się kilku godzinną aplikację żelu. Najwygodniej stosować tę metodę w nocy. Wydzielanie śliny jest mniejsze, mniejsza świadomość ułatwia pokonanie dyskomfortu wynikającego z obecności nakładek. Rano usuwamy nakładki oraz obficie płuczemy jamę ustną celem wypłukania dość gęstego żelu wybielającego. Zęby myjemy po pewnym czasie. Zalecenie to wynika z faktu, że stosowanie środków wybielających może zmniejszać mikrotwardość tkanek zębów.
Oddzielnym rodzajem wybielania zębów jest metoda walking bleach stosowana w przypadku przebarwionych zębów martwych. Środek wybielający stosuje się wówczas od środka na kilka dni. W przypadku przebarwień wynikających z martwicy miazgi, metoda klasyczna od zewnątrz nie będzie skuteczne. Zęby wyleczone kanałowo z upływem czasu ulegają przebarwieniom. Stają się bardziej sine, „rzucają się w oczy”. Z pomocą przychodzi wtedy metoda wybielania pojedynczego zęba. Przed zabiegiem wykonujemy kontrolę radiologiczną wykonanego leczenia kanałowego. Następnie aplikujemy wkładkę wybielającą, a ząb zamykamy tymczasowym wypełnieniem. Procedura może być wykonana nawet kilka razy, w zależności od podatności zęba na działanie środka wybielającego. Jest to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta. Kolejne wizyty odbywają się w około tygodniowych odstępach. Po uzyskaniu pożądanego efektu następuje odbudowa zęba wypełnieniem estetycznym.
Kiedy należy stosować, jakie są wskazania do zabiegu?
Wskazaniem do zabiegu wypielania zębów są przebarwienia różnego pochodzenia. Zabieg należy poprzedzić zawsze skalingiem czyli oczyszczaniem zębów z kamienia i osadów. Umożliwia to wstępną poprawę estetyki a także ułatwia dostęp środka wybielającego do tkanek zęba. Skuteczność wybielania może być ograniczona w przypadku zębów z przebarwieniami tetracyklinowymi, które powstają po podaniu antybiotyków w wieku poniżej 12 lat. Także przebarwienia wynikające z obecności w zębie materiału wypełniającego jakim jest amalgamat, mogą opierać się współczesnym metodom wybielania zębów.
Przeciwwskazaniami do wybielania zębów mogą być:
- ciąża i okres karmienia piersią,
- uczulenie na składnik preparatu wybielającego,
- przyjmowanie preparatów żelaza,
- niezabezpieczone czynne ubytki próchnicowe,
- nieleczona choroba przyzębia, paradontoza, zapalenie dziąseł,
- osłabienie organizmu na skutek wyniszczającej choroby np. nowotworowej.
Jak wygląda zabieg
Wybielanie gabinetowe
Po uprzednim wykonaniu skalingu, pacjent usadowiony zostaje w wygodnej, horyzontalnej pozycji. Wargi i policzki zostają podtrzymane za pomocą retraktora oraz tamponów. Zabezpieczamy także dziąsła i tkanki miękkie za pomocą koferdamu w płynie, który uniemożliwia poparzenie ich przez środek wybielający. Następnie aplikujemy środek wybielający trzy razy po 20 minut na widoczne w uśmiechu tkanki zębów. Środek wybielający spłukujemy w bezpieczny sposób. Efekt wybielenia jest natychmiastowy. Zabieg kończymy stosując środki bogate we fluor.
Wybielanie nakładkowe, domowe
Po skalingu pobieramy wycisk zębów górnych i dolnych. Nasze laboratorium przygotowuje specjalne nakładki wybielające, które są przekonturowane od strony licowej zębów, by żel wybielający nie ulegał wypłynięciu w czasie zakładania nakładek. Na kolejnej wizycie nakładki są przymierzane, wydawany jest żel wybielający w stężeniu 10-16% oraz instruujemy pacjenta jak właściwie należy wybielać zęby w domu. Pacjent wybiela zęby stosując żel i nakładki w systemie 3-6 aplikacji na kilak godzin. Najlepsze efekty uzyskuje się wybielając zęby nocy. Występuje wówczas mała podaż śliny a pacjent jest nieświadomy obecności nakładek.
Wybielanie martwych zębów
Wykonując zdjęcie rtg oceniamy uprzednio wykonane leczenie kanałowe. Przez punkt trepanacyjny usuwamy materiał z komory zęba. Jeśli występuje taka potrzeba, zamykamy wypełnienie kanału i aplikujemy żel wybielający. Komorę zęba zamykamy materiałem. Żel wybielający pozostaje w komorze przez kilka dni. Jeśli efekt wybielanie nie jest wystarczający, aplikację ponawiamy. Finalnie komorę zęba wypełniamy materiałem kompozytowym. Należy pamiętać o możliwym powikłaniu jakim jest resorpcja przyszyjkowa. Jest to o tyle niebezpieczne, że bywa ona nieodwracalna, trudna do leczenia i może zakończyć się utratą zęba. Dlatego w przypadku bólu zęba, w którym zdepanowano środek wybielający, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza prowadzącego. W takich przypadkach usuwa się środek wybielający i na jakiś czas deponuje się w zębie wodorotlenek wapnia.
Wskazania po zabiegu wybielania zębów
Zasadniczo po zabiegu obowiązuje dieta biała. Przez okres 2-4 tygodni spożywamy produkty, których barwa nie jest intensywna. Należy wykluczyć czerwone wino, buraki, kolorowe przyprawy. Bezpośrednio po aplikacji żelu wybielającego, zarówno w gabinecie jak i w domu, nie należy szczotkować zębów, gdyż udowodniono, że szkliwo ma wówczas zmniejszoną mikrotwardość, co może przełożyć się na jego częściową utratę.
Należy zwrócić także uwagę na powikłania. Najczęstszym z nich jest nadwrażliwość. Jest to przemijająca wrażliwość szczególnie na zimne pokarmy i płyny. Ustępuje zazwyczaj po kilku dniach od ostatniej aplikacji. Czasem też mamy do czynienia z podrażnieniami dziąseł, języka i warg, które same ustępuaj w krótkim czasie. Stosowanie nakładek, które podwyższają zwarcie może przysłużyć się do zaburzeń ze strony stawu skroniowo-żuchwowego.
Uzupełnienia porcelanowe oraz wypełnienia kompozytowe nie ulegają wybieleniu, stąd po zakończeniu wybielania może wystąpić różnica w barwie między wypełnieniami i uzupełnieniami protetycznymi a tkankami własnymi zębów.
Jak długo utrzymuje się efekt wybielania?
Zwykle efekt wybielania jest długofalowy. Oczywiście po pewnym czasie uzyskana biel może nieco ustąpić, jednak kolor zębów nie wraca już do poprzedniego odcienia. By utrzymać jasny odcień na stałe, zaleca się zastosowanie środka wybielającego raz na pół roku, np. za pomocą nakładek wybielających. Dla stałego utrzymania bardzo jasnej barwy zębów, zaleca się metodę łączoną. Najpierw wybielamy zęby w gabinecie, następnie dla wzmocnienia efektu oraz do zabiegów „przypominających”, pacjent stosuje nakładki wybielające w domu. Daje to dużą wygodę oraz niezależność pacjenta od lekarza prowadzącego – może wybielić sobie zęby w domu np. przed ważna uroczystością.
Dlaczego warto wybielać zęby?
Zdrowy i estetyczny uśmiech jest w dzisiejszych czasach synonimem zdrowia i sukcesu. Zabieg znaczenie poprawia wygląd zębów, powodując je bielszymi i lepiej ocenianymi przez obserwatorów. Jednocześnie jest to zabieg stosunkowo bezpieczny, nie skutkuje trwałych powikłań, nie jest też wymagający czy czasochłonny.
Wybielone zęby sprawiają wrażenie zdrowszych, większych i ładniejszych. Ładny uśmiech poprawia aparycję i buduje pewność siebie. Biorąc pod uwagę efekt jaki jesteśmy w stanie uzyskać, nakład środków i czasu wydaje się minimalny.
Dlaczego warto skorzystać z wybielania w Kuszczak Clinic?
Leczenie w naszym gabinecie przebiega bezboleśnie i jest nader skuteczne. Zapraszamy Państwa na konsultację, ustalenie planu leczenia co w trakcie leczenia przełoży się na poprawę zdrowia jamy ustnej. Zabieg wybielenia zębów może stać się dobrym zwieńczeniem leczenia i zaowocuje finalnie poprawą estetyki uśmiechu.
W naszym gabinecie stosujemy środki z certyfikatami, które cechują się nie tylko skutecznością, ale i bezpieczeństwem. Ponadto wygodna pozycja w czasie zabiegu oraz specjalnie dobrana muzyka sprawią, że zabieg minie szybko i w miłej atmosferze.