Wybielanie zębów

Mimo regularnego szczotkowania zębów i dbania o higienę jamy ustnej, te nie zawsze są białe i pozbawione przebarwień. Co więcej, wraz z wiekiem ich kolor staje się bardziej żółtawy. W sytuacji takiej proponujemy gabinetowe wybielanie zębów.

Jest to zabieg polegający na aplikacji na szkliwo zębów specjalistycznego żelu. Jego aktywne składniki usuwają przebarwienia oraz wybielają szkliwo zębów. Zabieg trwa około godziny, a efekty widoczne są natychmiastowo. W pierwszej kolejności lekarz stomatolog bada stan zębów oraz ustala przyczynę przebarwień. Środki stosowane do wybielania nie są obojętne dla organizmu, stąd konieczne jest ich stosowanie z zachowaniem należytej ostrożności. W gabinecie dysponujemy preparatami o znacznie lepszej skuteczności niż te dostępne do użytku domowego. Analogicznie jak po zabiegu higienizacji, kilka dni po wybieleniu zębów należy stosować tzw. białą dietę. Należy zrezygnować z kolorowych napojów, herbaty, kawy, czerwonego wina. Omijamy również jagody, buraki, curry, kurkumę. Ważna jest również wstrzemięźliwość od palenia papierosów.

Wybielanie wewnętrzne – dla martwych, przebarwionych zębów

Zęby wyleczone kanałowo z upływem czasu ulegają przebarwieniom. Stają się bardziej sine, „rzucają się w oczy”. Z pomocą przychodzi wtedy metoda wybielania pojedynczego zęba. Przed zabiegiem wykonujemy kontrolę radiologiczną wykonanego leczenia kanałowego. Następnie aplikujemy wkładkę wybielającą, a ząb zamykamy tymczasowym wypełnieniem. Procedura może być wykonana nawet kilka razy, w zależności od podatności zęba na działanie środka wybielającego. Jest to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta. Kolejne wizyty odbywają się w około tygodniowych odstępach. Po uzyskaniu pożądanego efektu następuje odbudowa zęba wypełnieniem estetycznym.