Ile czasu trwa leczenie kanałowe?

Dla wielu osób usunięcie choćby jednego zęba z powodu różnego rodzaju schorzeń jest ogromną stratą. Dlatego istotne jest, aby regularnie uczęszczać na kontrolę do stomatologa. Pojawiający się ból może być zwiastunem próchnicy. Atakując szkliwo, pojawia się zagrożenie, że rozprzestrzeni się ona także i na inne, głębsze tkanki. Chodzi tutaj przede wszystkim o zębinę, a także część najważniejszą, a więc miazgę. Jeśli próchnica osiągnie tę ostatnią, najczęściej mamy do czynienia z silnym bólem wynikającym z zapalenia miazgi. Wówczas dla usunięcia zęba alternatywą staje się leczenie kanałowe. Na czym ono polega? Ile czasu trwa?

Leczenie kanałowe – na czym polega?

Niegdyś jedynym rozwiązaniem dla zapalenia miazgi było usunięcie zęba, a więc ekstrakcja. Jednak wraz z biegiem czasu znaleziono inne rozwiązanie, które pozwala na utrzymanie własnego uzębienia. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Najpierw dochodzi do opracowania korony i trepanacji komory. Poprzez ten etap możliwe jest dotarcie do głębszych struktur, czyli kanałów korzeniowych. W kolejnym kroku usuwana jest zainfekowana lub zapalnie zmieniona miazga. Wykorzystuje się w tym celu specjalne długie i cienkie wiertła. Następnym krokiem jest dezynfekcja i osuszanie wewnętrznej przestrzeni zęba oraz finalnie szczelne jej wypełnieni specjalnymi materiałami.

Ile czasu trwa leczenie kanałowe?

Należy pamiętać o tym, że wszystko uzależnione jest od indywidualnej sytuacji każdego pacjenta. Jeśli do leczenia kanałowego jest tylko jeden ząb, to w niektórych przypadkach możliwe jest ograniczenie wizyt do jeden czy dwóch. Istotny jest również zakres uszkodzenia tkanek zęba, który należy odbudować po leczeniu kanałowym.

Współcześnie możliwa jest terapia jednoseansowa. W przypadkach prostych, niepowikłanych leczenie kanałowe wraz z odbudową tkanek zęba można wykonać na jednej wizycie. W bardziej skomplikowanych lub powikłanych sytuacjach klinicznych, może wystąpić konieczność rozłożenia leczenia kanałowego na dwie lub więcej wizyt. Należy podkreślić, że jednoseansowe leczenie wymaga więcej czasu i należy wziąć to pod uwagę planując wizytę.