Protezy zębowe

Rozległe braki w uzębieniu skłaniają nas do zaproponowania pacjentowi protez ruchomych. Mamy tu do dyspozycji różne ich rodzaje: od akrylowych, przez szkieletowe z metalową strukturą, po acetalowe. Szczególnym ich rodzajem są protezy overdenture. Posiadają one system mocowania do implantów lub korzeni zębów, co sprzyja dobrej retencji a użytkowanie jej staje się wygodne i komfortowe. Niewątpliwą zaletą protez ruchomych jest łatwa dbałość o ich higienę. Należy je myć dwa razy dziennie przy pomocy specjalnej szczotki, na noc wyjmować i przechowywać w wodzie z dodatkiem środka odkażającego lub „na sucho”.

Akrylowe protezy

Stosowane są zazwyczaj w przypadku, kiedy u pacjenta występuje całkowite bezzębie, chociaż może zastąpić także mniejsze braki. Ich założenie ma dla pacjenta zarówno duże znaczenie estetyczne, jak i funkcjonalne. Zbudowana jest z różowego elementu imitującego dziąsło, a także samego zęba, którego kolor dopasowywany jest do uzębienia pacjenta.

Protezy szkieletowe z metalową strukturą

Stosuje się je w momencie, kiedy ubytki zębowe są na tyle rozległe, że niemożliwe staje się wykonanie uzupełnienia fiksowanego na stałe. Ich zadaniem jest nie tylko poprawa estetyki uśmiechu, ale i poprawienie funkcji układu stomatognatycznego. Metalowa struktura jest wytrzymała oraz subtelna w kontekście rozmiaru więc nie stanowi problemu w użytkowaniu.

Protezy acetalowe

Są to półelastyczne protezy, które produkuje się z materiałów termoplastycznych odpornych na zginanie. Jest to komfortowe rozwiązanie z tego względu, że dostosowuje się ona do kształtu łuków zębowych, a tym samym łatwiej się do niej przyzwyczaić. Protezy acetalowe stosuje się najczęściej u pacjentów, którzy mają uczulenie na metal lub preferują brak metalowych elementów w uśmiechu. Jasny kolor acetalu zlewa się estetycznie z zębami.