Medycyna estetyczna
Poprawa własnego wyglądu to coś, co zaprząta głowy kobiet i mężczyzn już od czasów starożytności. Kolejne stulecia tylko udowodniły, że estetyka własnego ciała jest istotnym elementem naszego życia, a chęć podobania się oraz powszechnej akceptacji wcale nie słabnie. Począwszy od wykwintnych strojów i urzekającej biżuterii, aż po rozmaite techniki makijażu — dbałość o wizerunek od zawsze była nam bliska. Zdecydowanie najmłodszym przejawem tej tendencji jest medycyna estetyczna, która ostatnimi czasy dynamicznie zyskuje na popularności. Czym właściwie jest ta dziedzina medycyny, dla kogo jest przeznaczona oraz jakie zabiegi obejmuje?
Czym jest medycyna estetyczna?
Mówiąc krótko, medycyna estetyczna to zbiór stosunkowo małoinwazyjnych procedur i zabiegów, których prowadzących do poprawienia ewentualnych niedoskonałości oraz defektów urody. Co rozumiemy przez małoinwazyjne? Chodzi tutaj przede wszystkim o takie działania, które nie wyłączają z codziennego funkcjonowania (w przeciwieństwie do poważniejszych operacji). W praktyce zatem jest to swego rodzaju pomost pomiędzy kosmetologią, a chirurgią plastyczną.
Nadrzędny cel wszystkich zabiegów medycyny estetycznej jest dość prosty — jest nim podniesienie ogólnej jakości życia ludzi zdrowych poprzez poprawę fizycznej atrakcyjności pacjenta. Drogą do takowej poprawy są natomiast działania zapobiegawcze — w dużej mierze ukierunkowane na profilaktykę starzenia się skóry — oraz rekonstrukcyjne i rewitalizujące, prowadzące do odmłodzenia cery. Co ważne, wszelkie zabiegi oraz inne działania z tej dziedziny (zarówno te o nieinwazyjnym, jak i małoinwazyjnym charakterze) wykonywane są przez lekarza.
Jakie zabiegi obejmuje medycyna estetyczna?
Jak już wspominaliśmy, medycyna estetyczna to dziedzina, która obejmuje szereg małoinwazyjnych zabiegów mających na celu wyeliminowanie (bądź złagodzenie) niedoskonałości urody oraz profilaktykę procesu starzenia. Możliwości jest tutaj wiele — od wypełniania ust, redukcji cieni pod oczami czy spłycenie zmarszczek, aż po usuwanie tkanki tłuszczowej oraz leczenie nadmiernej potliwości. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zabiegi i działania wchodzące w zakres tej dziedziny, które wykonujemy w naszej klinice.
1. Botoks, czyli toksyna botulinowa
Jeden z najczęściej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej, który pozwala na uzyskanie efektu wypoczętej i zrelaksowanej twarzy, spłycając przy tym zmarszczki mimiczne. W naszym gabinecie wykorzystujemy preparaty Azzalure oraz Aalluzience firmy Galderma. Czas utrzymywania się efektu to kwestia indywidualna, jednak średnio mówimy tutaj o okresie od 4 do 6 miesięcy. Jedna ampułka preparatu wystarcza na zastosowanie w 3-4 rejonach twarzy, a pierwsze oznaki działania widoczne są nawet po tygodniu. Stosowaniu botoksu zazwyczaj towarzyszą inne działania (jak choćby wypełnianie kwasem hialuronowym), które wydłużają efekt toksyny botulinowej.
2. Kwas hialuronowy
Zabiegi z użyciem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego mają na celu korekcję zmarszczek i bruzd w obrębie twarzy, a także powiększenie objętości struktur skóry. Sam kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie, stanowiąc składnik kości, chrząstek, skóry oraz tkanki łącznej. Efekty tego typu zabiegów — jak powiększenie i modelowanie ust, korekcja fałd nosowo-wargowych czy też wolumetria twarzy — utrzymują się natomiast od 6 do nawet 12 miesięcy.
3. Mezoterapia igłowa
Zabieg mezoterapii stosowany jest miejscowo w rejonie skóry, który wymaga tego typu interwencji. Polega on na podskórnym lub śródskórnym wprowadzaniu różnego typu składników odżywczych i mikroelementów — takich jak omawiany już kwas hialuronowy, tauryna, biotyna, retinol, krzem, glutation, dexpanthenol czy też witamina C. Celem tego działania jest rewitalizacja wiotkiej skóry, której brakuje elastyczności i kolorytu. Efekty obejmują natomiast wygładzenia zmarszczek, redukcję cieni pod oczami, a nawet niwelowanie procesu wypadania włosów. Czas trwania oraz intensywność terapii to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta — średnio jest to 4-5 zabiegów przeprowadzanych co 2 lub 3 tygodnie.
Kto może korzystać z medycyny estetycznej?
Jak wspominaliśmy na samym początku, działania wchodzące w zakres medycyny estetycznej nie są receptą na różnego typu dolegliwości skórne lub stany chorobowe — naszą ofertę zabiegów kierujemy tym samym do osób zdrowych, które pragną podnieść komfort swojego życia poprzez poprawę fizycznych aspektów urody oraz zniwelowanie ewentualnych niedoskonałości. Płeć pacjenta nie odgrywa w tym przypadku żadnego znaczenia, warto natomiast zaznaczyć, że znaczna większość osób korzystających z tego rodzaju usług to kobiety. Nie wykluczamy jednak, że udział mężczyzn w ogólnym rozrachunku w kolejnych latach będzie tylko rosnąć.
Kto zatem może skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej? Nie istnieją żadne formalne (ani żadne inne) ramy wiekowe, mające określić kto powinien korzystać z tego typu usług. Co ważne, zabiegi nie są jedynie domeną osób, u których już można zaobserwować pewne oznaki starzenia skóry — szeroko rozumiana profilaktyka przeciwstarzeniowa stanowi tutaj równie popularną gałąź. Istotną częścią medycyny estetycznej jest również niwelowanie różnego rodzaju niedoskonałości, jak blizny potrądzikowe (także u młodzieży), rozstępy, brodawki czy naczyniaki.
Wszystko, co musisz wiedzieć o medycynie estetycznej
Warto jednocześnie pamiętać, że choć zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mają charakter pozachirurgiczny, należy zachować zdrowy umiar oraz stosować się do ogólnie przyjętych zaleceń w kwestii częstotliwości, intensywności oraz rodzaju procedur. Istnieje również szereg ogólnych przeciwwskazań dla tego typu zabiegów, a są to m.in.:
- ciąża oraz okres karmienia,
- choroby skóry,
- opryszczka,
- nowotwory,
- cukrzyca,
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
W tym przypadku kluczowa jest odpowiednia opieka oraz doradztwo lekarza wykonującego zabieg. Nasi specjaliści w dziedzinie medycyny estetycznej pomogą Ci wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązania dopasowane do Twoich oczekiwań i potrzeb, jednocześnie wskazując najbardziej korzystny przebieg terapii oraz ewentualne przeciwwskazania. Aby umówić się na wstępną konsultację, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem.