Blog - porady stomatologiczne

Najczęstsze przyczyny złamań i urazów zębów

Złamania i urazy zębów są dość powszechnymi problemami dentystycznymi, a ich przyczyny mogą być różne. W dzisiejszym tekście omówię najczęstsze przyczyny złamań i urazów zębów. Urazy fizyczne są jednym z najczęstszych powodów złamań i urazów zębów. Mogą być spowodowane upadkiem, (...)

Jaka jest różnica między płytką a kamieniem nazębnym?

Płyta nazębna i kamień nazębny są dwoma powszechnie występującymi problemami związanymi z higieną jamy ustnej. Mimo że te dwa terminy są często używane zamiennie, to jednak różnią się od siebie. Płyta nazębna, zwana również biofilmem, to cienka warstwa bakteryjna, która (...)

Skąd się̨ biorą̨ wady zgryzu i krzywe zęby?

Wady zgryzu i krzywe zęby są jednymi z najczęściej spotykanych problemów stomatologicznych na całym świecie. Wiele osób zastanawia się, skąd się biorą te nieprzyjemne dolegliwości i jak można ich uniknąć. Odpowiedź na te pytania nie jest prosta i jednoznaczna, ponieważ (...)

Jak wygląda wizyta kontrolna u stomatologa?

Dorośli pacjenci powinni chociaż raz w roku odwiedzić gabinet stomatologiczny by sprawdzić stan jamy ustnej. Nazywamy to przeglądem stomatologicznym. Pierwszorazowi pacjenci poproszeni są o wypełnienie karty informacyjnej, w której należy zawrzeć najważniejsze dane, jak imię, nazwisko adres oraz oczywiście PESEL. (...)

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Szczotka do zębów jest podstawowym akcesorium do higieny jamy ustnej. W połączeniu z pastą służą pacjentom zachować zdrowie zębów. Od dawna stosowano szczotki manualne, które wymagają odpowiedniej metody szczotkowania. W odpowiedzi na trudności z odpowiednim szczotkowaniem, z pomocą przyszły szczotki (...)

Jak walczyć z halitozą

Nieprzyjemny zapach z ust to problem, który może dotknąć każdego. W sytuacjach, gdy umycie zębów czy przepłukanie jamy ustnej odświeżającym płynem nie przynosi oczekiwanych skutków, drażniąca woń staje się niezwykle kłopotliwa, obniża pewność siebie i może powodować problemy w życiu (...)

Jak używki wpływają na zęby

Ubytki, próchnica i trudne do usunięcia przebarwienia mogą skutecznie zrujnować wygląd Twojego uśmiechu. Odpowiednia higiena i profilaktyka stomatologiczna pozwalają ograniczyć ich rozwój i na bieżąco reagować na problemy. Aby zachować zdrowie jamy ustnej, warto również przyjrzeć się Twoim codziennym nawykom (...)

Jak dbać o biały kolor zębów

Nieskazitelny uśmiech jest dla nas niczym wizytówka - dzięki niemu możemy rozładować napięcie, dodać komuś otuchy lub pokazać, że mamy dobry nastrój. Aby móc prezentować go w pełni, warto najpierw zadbać o odpowiedni stan jamy ustnej. Biały kolor zębów jest (...)

Co robić, jak zaczyna boleć ząb?

Dolegliwości bólowe w jamie ustnej mogą być pierwszym sygnałem świadczącym o wystąpieniu stanu zapalnego lub innego problemu. Nieprzyjemne odczucia mogą szybko zacząć się nasilać, dlatego nie powinno się bagatelizować ich wystąpienia. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak skutecznie poradzić sobie (...)

Jak sobie radzić ze strachem przed dentystą 

Kontrolna wizyta u stomatologa to czynność, której każdy z nas powinien podejmować się regularnie. U wielu osób jednak budzi ona nieuzasadniony lęk, przez co ciągle odkładają ją w czasie, w efekcie praktycznie rezygnując z profilaktyki zdrowia jamy ustnej. Jeśli również (...)