Jak używki wpływają na zęby

Ubytki, próchnica i trudne do usunięcia przebarwienia mogą skutecznie zrujnować wygląd Twojego uśmiechu. Odpowiednia higiena i profilaktyka stomatologiczna pozwalają ograniczyć ich rozwój i na bieżąco reagować na problemy. Aby zachować zdrowie jamy ustnej, warto również przyjrzeć się Twoim codziennym nawykom – negatywny wpływ używek na zęby może być przyczyną pogorszenia ich wyglądu oraz kondycji.

Jak nikotyna wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Regularne palenie papierosów może prowadzić do znacznego pogorszenia wyglądu Twojego uśmiechu. Dym tytoniowy przyspiesza żółknięcie zębów, a w niektórych przypadkach może również przyczyniać się do powstawania twardych, trudnych do usunięcia osadów. Nikotyna to używka, której wpływ odczuwalny jest nie tylko na uzębieniu, lecz także w całej jamie ustnej – może spowalniać tempo gojenia się ran.

Czy alkohol ma wpływ na zęby?

Na rynku jest dostępne wiele rodzajów napojów alkoholowych, przez co określenie jednoznacznego wpływu tej używki na jamę ustną jest trudne. Niektóre gatunki piwa i wina mają silnie kwasowy odczyn, przez co ich regularne spożywanie może przyczyniać się do osłabienia szkliwa, a co za tym idzie – mogą również zwiększać ryzyko nadwrażliwości zębów. Niezależnie od rodzaju, alkohol powoduje charakterystyczną suchość w ustach, ponieważ ma wpływ na wydzielanie się śliny, która jest jednym z czynników zapobiegających rozwojowi próchnicy.

Kawa – czy pogarsza wygląd uśmiechu?

Aromatyczny, czarny napój z wysoką zawartością kofeiny to dla wielu osób nieodłączna część porannej rutyny. Kawa, zwłaszcza w formie klasycznej czarnej sypanej, również ma niebezpieczny dla szkliwa odczyn kwasowy, może także przyczyniać się do powstawania przebarwień. Jeśli trudno Ci odmówić sobie tej używki na co dzień, lecz chcesz dbać o ładny wygląd zębów, warto zdecydować się na przyrządzenie napoju z dodatkiem mleka, dzięki czemu nadasz mu obojętny odczyn – możesz w ten sposób zmniejszyć jego negatywny wpływ na Twój biały uśmiech.