Przebarwienia na zębach – jak sobie z nimi poradzić?
Nie jest tajemnicą, że posiadanie nieskazitelnego, śnieżnobiałego uśmiechu znajduje się w kręgu marzeń dużej części pacjentów. Jednak rozmaite czynniki, na które mamy większy lub mniejszy wpływ — między innymi dieta, tryb życia oraz nawyki w zakresie higieny, a także indywidualne predyspozycje — mogą przyczynić się do powstania nieestetycznych przebarwień na zębach. Poniżej omawiamy rodzaje oraz najczęstsze przyczyny tego typu problemów, a także sposoby na to, jak sobie z nimi poradzić.
Przebarwienia na zębach — przyczyny i rodzaje
Przyczyny powstawania przebarwień na zębach mogą mieć swoje podłoże w wielu aspektach życia codziennego. Częstym czynnikiem jest tutaj źle zbilansowana dieta oraz inne negatywne nawyki — alkohol, papierosy czy nawet nadmiar kawy. Jednak tego typu dolegliwości nierzadko są także wynikiem różnego typu zaburzeń szkliwa. Wśród tych wyróżniamy między innymi zmętnienia, prowadzące do zmiany porowatości szkliwa, hipoplazję, objawiającą się zmniejszeniem jego grubości, a także przebarwienia zewnętrzne i wewnętrzne, występujące odpowiednio po wyrznięciu zęba oraz w trakcie jego rozwoju.
Pierwszym krokiem na drodze do poradzenia sobie z tego typu zaburzeniami jest konsultacja ze specjalistą, która pozwoli na precyzyjne zdiagnozowanie źródła problemu oraz opracowanie konkretnego planu. Na potencjalną terapię składać się mogą dwie grupy działań — pierwsza z nich to zabiegi abrazyjne, takie jak skaling oraz piaskowanie, wykorzystujące odpowiednio fale ultradźwiękowe oraz strumień drobinek krzemionki. Druga grupa to działania chemiczne, obejmujące między innymi stosowanie środków wybielających.
Jak uzyskać jednolity kolor szkliwa?
Skontaktuj się z nami, aby umówić się na specjalistyczną konsultację, która pozwoli na obranie najbardziej korzystnej strategii pozbycia się przebarwień na zębach. Kompletny cennik wraz z opisem poszczególnych zabiegów dostępny jest w odpowiedniej zakładce na naszej stronie internetowej. Z chęcią odpowiemy także na wszelkie pytania obecnych i przyszłych pacjentów.